Zabawa z farbowaniem ubrań metodą TIE DYE. Może warto to zrobić samemu?

Golęczewo: Lekcja trójstopniowa – jak nauczyć dziecko nowych pojęć? /Montessori/
18 lipca 2021
Jak przygotować się do powrotu do szkoły w nowym roku szkolnym? Czy jest to proste?
15 sierpnia 2021
Pokaż wszystkie

Zabawa z farbowaniem ubrań metodą TIE DYE. Może warto to zrobić samemu?

W obecnych czasach młodzież stara się wyrazić siebie na wiele sposobów. Jednym z nich jest ubiór. Obecnie można kupić w sklepach z odzieżą praktycznie wszystko to co nam się podoba, albo … spróbować stworzyć coś samemu. Możemy pobawić się w projektanta, twórcę własnych pomysłów na ubrania. Mamy wiele możliwości uzyskania odcieni, korzystając choćby z różnego typu farb do barwienia tkanin, które możemy zakupić w sklepach stacjonarnych czy internetowych.
Jedną z ciekawych metod farbowania ubrań jest metoda TIE DYE czyli wiązanie i barwienie. Każdy z nas ma zapewne część nieco „zapomnianych” ubrań w szafach, którym możemy nadać drugie życie! Nie zawsze musimy pozbywać się ubrań, które szybko uznaliśmy za niemodne. Można spróbować odnowić je artystycznie a przy tym świetnie się bawić wspólnie spędzić czas z innymi.
Do stworzenia takiego artystycznego ubioru wykorzystajmy raczej jasne tkaniny, które łatwiej jest zabarwić, najlepiej bawełniane, białe koszulki. Barwniki do tkanin znajdziemy w dużej gamie kolorystycznej. Potrzebujemy, m.in.: gumki recepturki lub sznurek do wiązania, miskę, metalową kratkę (np. z piekarnika), woreczek foliowy oraz rękawiczki ochronne, ponieważ farby brudzą. Wzór jaki uda nam się uzyskać zależy od tego jak zgnieciemy, czy zwiążemy materiał. Po rozpuszczeniu barwników w ciepłej wodzie polewamy związaną tkaninę przygotowanymi farbami. Każdy wzór jest unikatowy możemy uzyskać spiralę, okręgi, chmury oraz różne wzory.
Warto pamiętać by dzieci chcące pobawić się projektanta własnych kreacji farbowały ubrania pod okiem rodziców.

Spróbujcie!

Przypisy:
https://mojedziecikreatywnie.pl/

Magdalena Kowalska

Comments are closed.