Kalendarz roku szkolnego 2016/2017
28 września 2016
Golęczewo: Dzień Papieski – zapowiedź
30 września 2016
Kalendarz roku szkolnego 2016/2017
28 września 2016
Golęczewo: Dzień Papieski – zapowiedź
30 września 2016
Pokaż wszystkie

Włóczykije nad Wełną

Jedną z ciekawych propozycji turystycznych dla osób spragnionych ciszy i bliskiego kontaktu z przyrodą jest wyjazd nad rzekę Wełnę. Uczestnicy Szkolnego Koła Turystycznego „Włóczykij” udali się w to urocze miejsce w słoneczną, wrześniową sobotę.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wejścia do drewnianego kościoła filialnego w Parkowie pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, który jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury i sztuki baroku w Wielkopolsce.

Pan Błażej Cisowski, historyk z wykształcenia, który przyjął zaproszenie na naszą wyprawę, opowiedział wiele ciekawostek na temat kościoła oraz pobliskiego pałacyku. Z Parkowa udaliśmy się w dalszą wędrówkę do Jaracza, gdzie zwiedziliśmy powstałe w 1981 r. Muzeum Młynarstwa. Obecnie w skład zabudowań osady młyńskiej wchodzą następujące budynki:

młyn wodny z przełomu XIX i XX wieku wraz z zespołem kanałów młynówki,

młyn wietrzny – wiatrak koźlak z końca XVIII wieku,

młyn wietrzny – wiatrak turbinowy z połowy XX wieku,

stajnia przymłyńska z XIX wieku,

dom mieszkalny z XIX wieku.

W „Domu Młynarza” obejrzeliśmy wystawę  pt. „Kolekcja modeli wiatraków inż. Feliksa Klaczyńskiego”, prezentującą unikalny zbiór ponad czterdziestu modeli wiatraków z całej Polski.

Wędrując następnie do Rożnowa, mogliśmy się przekonać, że Wełna jest najciekawszą rzeką Wielkopolski, ponieważ różni się od innych rzek tego regionu. Do niedawna jeszcze klasyfikowano ją jako rzekę górską. Na terenie rezerwatu Wełna znajduje się nietypowa fauna, także z gatunkami charakterystycznymi dla potoków górskich.

Wyjątkową rzadkością są tu krasnorosty, czerwone glony z grupy koralowców, występujące w Polsce tylko w dwóch miejscach.

Pomimo długiej, 10-kilometrowej wędrówki, powróciliśmy do domów pełni wrażeń i emocji.