Chludowo: Dzień Babci i Dziadka u „Żabek”
17 stycznia 2020
Chludowo: Zabawy „Jeżyków” z lodem
19 stycznia 2020
Pokaż wszystkie

Uwaga wirus grypy A(H1N1)

Szanowni Państwo;

Otrzymałem zgłoszenie od Rodziców  jednego z dzieci uczęszczających do przedszkola w Chludowie o potwierdzonym przypadku zachorowania na grypę typu A(H1N1).

Światowa Organizacja Zdrowia fazy pandemicznej nowej grypy A(H1N1) uzasadnia wzmożoną ostrożność i przygotowanie środków zapobiegawczych mających na celu zmniejszenie szyb­kości szerzenia się zakażeń w społeczeństwie.

Objawami nowej grypy A(H1N1) są (podobne jak grypy sezonowej):

  • gorączka,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • katar z płynną wydzieliną lub zatkanym nosem,
  • bóle mięśniowe i stawowe,
  • ból głowy,
  • dreszcze.

 W około 25-30% przypadków nowej grypy mogą występować wymioty i biegunka. Podobnie jak w grypie sezonowej część zachorowań przebiega ciężko.

Szerzenie się nowej grypy, podobnie jak grypy sezonowej, odbywa się przez zakaże­nia drogą powietrzną i kropelkową. Możliwe jest też przenoszenie się zakażenia przez dotyka­nie przedmiotów zanieczyszczonych śliną lub wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej i następnie dotykanie śluzówki osoby zdrowej.

W przypadku szerzenia się grypy na terenie gminy Suchy Las, jeśli do szkoły (przedszkola) przyjdzie dziecko z objawami grypy należy:

KROK 1

Niezwłocznie powiadomić o sytuacji rodziców chorego dziecka

KROK 2

W przypadku objawów o niewielkim nasileniu powiadomić rodziców o konieczności odebrania dziecka ze szkoły (przedszkola), a w przypadku ciężkiego zachorowania odesłać dziecko transportem sanitarnym do szpitala zakaźnego lub innego, wyznaczonego do leczenia grypy, w porozumieniu z rodzicami/opiekunami dziecka.

KROK 3

Jeśli dziecko z objawami grypy ma powód wejścia do pomieszczenia z innymi ludźmi, winien zakryć nos i usta chusteczką jednorazową lub płatkiem ligniny, albo, jeżeli jest taka możliwość, założyć maseczkę ochronną na nos i usta.

Postępowanie w stosunku do dzieci, które miały kontakt z osobą, u której potwierdzono, lub podejrzewano zakażenie wirusem nowej grypy A(H1N1)

W takiej sytuacji należy:

KROK 1

Poinformować rodziców o tym kontakcie i możliwości zakażenia.

KROK 2

Zalecić rodzicom codzienne pomiary temperatury i obserwację, czy nie występują u dziecka objawy grypy w ciągu 7 dni od kontaktu.

KROK 3

Zalecić nie posyłanie dziecka do przedszkola i zgłoszenie się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów grypowych w ciągu 7 dni od kontaktu.

Komentarze są wyłączone.