Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR 🦘
22 kwietnia 2021
„Dzieci z Bullerbyn” – lektura w pudełku w klasie 3b
23 kwietnia 2021
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR 🦘
22 kwietnia 2021
„Dzieci z Bullerbyn” – lektura w pudełku w klasie 3b
23 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z promocją czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

 Historia w pigułce i kilka ciekawostek związanych z tym świętem:

  • Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres.
  • 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją, tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Św. Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
  • W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii.
  • 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).
  • Jak brzmi Światowy Hymn Książki? W sobotę 22 kwietnia 2017r. w samo południe, w Arkadach Wrocławskich odbyła się premiera Światowego Hymnu Książki, która była symbolicznym zwieńczeniem roku Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki. Oto link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Xo3nIQ-eTMg
  • Tekst hymnu to wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Autor muzyki to Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Tekst utworu przetłumaczono na kilkadziesiąt języków.

W obecnej sytuacji, gdy uczniowie  pozostają w swoich domach, zachęcam wszystkich czytelników szkolnej biblioteki do celebrowania tego święta z dobrą książką w dłoni!