Golęczewo: „Gdzie pracuje moja mama i mój tata” w styczniu
30 stycznia 2021
Hu, hu, ha! Zima wcale nie jest zła!
31 stycznia 2021
Golęczewo: „Gdzie pracuje moja mama i mój tata” w styczniu
30 stycznia 2021
Hu, hu, ha! Zima wcale nie jest zła!
31 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Skuteczna nauka angielskiego – czytanie książek po angielsku

Osoby, które poznały już język angielski na poziomie podstawowym, znają pewną ilość słówek i podstawowe reguły gramatyczne powinny jak najszybciej skoczyć “na głęboką wodę” czyli zacząć czytać książki po angielsku. Tak, całe książki, a nie ich fragmenty! Oczywiście nie powinniśmy zaczynać od “Ulissessa” po angielsku czy też od dzieł Shakespeare’a, bo nie tędy droga. Na początku powinniśmy sięgać po krótkie i proste lektury, które pomogą nam oswoić się z naturalnym językiem angielskim, takim, z którym Anglicy i Amerykanie obcują na co dzień. Przeczytanie nawet krótkiej książki w języku obcym to też ogromny zastrzyk motywacji i zachęta do dalszej nauki, dlatego też warto jak najszybciej się za to zabrać.

Bardzo ważną kwestią jest tutaj regularność. Nawet jeśli nie rozumiemy jeszcze zbyt wiele z czytanej książki dobrze będzie, kiedy każdego wieczoru poświęcimy 10-15 minut na przeczytanie 2-3 stron. Warto mieć pod ręką słownik, aby w razie potrzeby sprawdzić znaczenie danego słowa. Bardzo szybko odkryjemy “wagę” słów, to znaczy, zauważymy, że niektóre słowa pojawiają się znacznie częściej w tekście, a więc dobrze jest je poznać.

Możemy w tym celu dodać takie słowo do naszych fiszek, a po kilku powtórkach nie będziemy mieć już problemu z jego zrozumieniem. Po kilku tygodniach czytania książki po angielsku możemy być zdumieni efektami! Wystarczą te 2-3 strony dziennie przed snem. Nawet jeśli z początku rozumieć będziemy jedynie 20% czytanego materiału, to po kilku tygodniach regularnego czytania i sprawdzania w słowniku kluczowych słów ta ilość będzie się stopniowo zwiększać, aż nie będziemy mieć większych problemów ze zrozumieniem sensu poszczególnych zdań czy fragmentów.

Warto podkreślić, że książki, na które się decydujemy na początku nie powinny być zbyt skomplikowane. Warto też dobrać je pod kątem naszych własnych zainteresowań i preferencji – wybierzmy więc lekturę, która będzie dla nas ciekawa.

Godne polecenia strony internetowe, gdzie dostępne są nieodpłatnie książki w języku angielskim:

http://esl-bits.net/

http://en.childrenslibrary.org

https://english-e-reader.net/