Golęczewo: Luty w świetlicy szkolnej
16 lutego 2022
Chludowo: Balik karnawałowy „Liski”
17 lutego 2022
Golęczewo: Luty w świetlicy szkolnej
16 lutego 2022
Chludowo: Balik karnawałowy „Liski”
17 lutego 2022
Pokaż wszystkie

Projekt logopedyczny w przedszkolach

Od początku grudnia 2020 roku w grupach obu naszych przedszkoli prowadzone są zintegrowane działania logopedy
i wychowawczyń pod tytułem „Paszport zamkniętej buzi”. Polegają one na planowych zajęciach, ćwiczeniach i zabawach.
Każde dziecko ma swój Paszport, w którym po zajęciach wkleja nagrodę- naklejkę.

Pracujemy nad rozwojem prawidłowego (nosowego) toru oddechowego, wertykalno- horyzontalnej pozycji spoczynkowej języka, usprawnianiem motoryki narządu mowy. Uwrażliwiamy dzieci na potrzebę dbania o wydmuchiwanie nosa, estetyczne spożywanie posiłków (przeżuwnie i połykanie z zamkniętymi ustami- bez mlaskania i siorbania).

Dlaczego jest to takie ważne?

Oddychanie powinno odbywać się przez nos- przy zamkniętych ustach. Wówczas powietrze, które wdychamy, jest ogrzane, nawilżone i oczyszczone. Oddychanie przez nos ma również wpływ na właściwy rozwój zespołu ustno-twarzowego  oraz prawidłową pozycję spoczynkową języka i warg.

Oddychanie przez usta może powodować niedotlenienie, ponieważ zmniejszona jest ilość tlenu, która dociera do mózgu.
U tak oddychających ludzi można zaobserwować z ciągłe zmęczenie, niewyspanie, zaburzenia koncentracją uwagi oraz gorsze wyniki
w nauce, a nawet nadpobudliwość. Konsekwencją oddychania przez usta mogą być również bezdechy senne i uciążliwe chrapanie. Dzieci oddychające torem ustnym bardzo często przechodzą infekcje górnych dróg oddechowych i uszu. Niedostatecznie rozwijają się u nich mięśnie klatki piersiowej, zaburzona jest równowaga mięśniowa języka, warg i policzków, występuje nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka i połykanie, dużo częściej rozwijają się wady zgryzu i wady wymowy.

Aby wspomóc proces rozwoju mowy dziecka warto jest również zwrócić uwagę na to, jak ono je i pije.

Prawidłowe gryzienie i żucie pozwala na rozwój czucia buzi, jej wnętrza, warg, dziąseł. Dlatego podawanie różnorodnych produktów i konsystencji stymuluje pracę narządów artykulacyjnych i mięśni biorących udział w procesie mówienia.

Nasze czterolatki z grup Biedronek i Leśnych Ptaków systematycznie biorą udział    w zajęciach, które są ukierunkowane na uzyskanie umiejętności tak potrzebnych   dla zdrowia i prawidłowej wymowy.