Wieczór filmowy
29 marca 2017
Czwartoklasiści w Laboratorium wyobraźni
30 marca 2017
Wieczór filmowy
29 marca 2017
Czwartoklasiści w Laboratorium wyobraźni
30 marca 2017
Pokaż wszystkie

Pierwszy doświadczalny konkurs chemiczno – fizyczny

Szanowni Państwo, drodzy koledzy i koleżanki – w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny w Naszej szkole odbył się  pierwszy doświadczalny konkurs chemiczno – fizyczny.

Chemia i fizyka to nauki przyrodnicze dające radość, pozwalające odkrywać zagadki i wyjaśniać tajemnice różnych zjawisk, procesów i reakcji, które bywają wybuchowe i świecące, wrzące i palące.

Chemia to świat kolorów, zapachów, wybuchów i skomplikowanych wzorów, które powodują zawroty głowy. Jak się przed nimi ustrzec? Recepta jest prosta: musimy poczuć chemie do chemii.

Co znajduje się wewnątrz dziury w serze?  Tlenek węgla (IV) wydzielany jest przez bakterie żywiące się kwasem mlekowym. Dawniej próbowano tak przygotować ser, by dziur było jak najmniej – uważane były za wadę. Wynikało to ze sprzedawania sera nie na wagę, tylko na sztuki. Ser mający wewnątrz dużo dziur był w oczach kupującego „oszukany”.

Co zawiera oryginalna receptura Pepsi-Coli?  Pepsi Cola, po raz pierwszy wprowadzona w roku 1898 jako napój leczniczy, została nazwana od dwóch składników – pepsyny (enzym trawienny) i orzechów koli. W roku 1931 firma zbankrutowała. Nowy właściciel zmienił przepis tak, by napój bardziej przypominał odnoszącą sukcesy Coca-Cola.

Jak słyszycie chemia jest z nami na co dzień i warto znać jej reguły, by nie zostać oszukanym chociażby podczas kupowania sera w sklepie spożywczym.

Fizyka to nauka oparta na wzorach i prawach niezbędnych w życiu codziennym.

Czy twoje oczy mogą widzieć przeszłość?  Tak, ponieważ odległości w kosmosie są tak duże, że nawet światło poruszające się z prędkością 300 000 km/s, potrzebuję długiego czasu, żeby dotrzeć do Ziemi. Dziś widzimy gwiazdy takie jak były wieki temu. Niektóre gwiazdy na które patrzymy dziś rzeczywiście mogą nie istnieć!

Jak szybko się poruszasz siedząc nieruchomo? Na równiku podróżujesz z prędkością około 1600 km/h z powodu obrotu Ziemi (w innych częściach świata nieco wolniej)

To tylko nieliczne pytania, na które odpowiada fizyka.

Uczniowie gimnazjum samodzielnie zaprojektowali doświadczenia, które właśnie dzisiaj zaprezentowali. Pokaz, który przygotowali był chemiczną i fizyczną podróżą pozwalającą zdobywać wiedzę i rozbudzać Wasze zainteresowania i wyobraźnię. Zachęcamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.

Zwycięzcami pierwszej edycji konkursu zostały dwa zespoły:

Zuzanna Walewska i Marika Staniszewska z klasy Ia gimnazjum

Bruno Pieszak, Patryk Maciorowski i Kacper Helka z klasy IIIa gimnazjum

Serdecznie gratulujemy 🙂

Magdalena Karaś

Justyna Wieczorkiewicz

Zapraszamy do obejrzenia filmików 🙂