Elektroniczne kartki wielkanocne
4 kwietnia 2021
Konkurs na najładniejszą pisankę.
7 kwietnia 2021
Pokaż wszystkie

Odkrywamy tajemnice lasu…

Zachwycający, urzekający swym ponadczasowym pięknem – las. Ponadto żywy filtr bakteriobójczy, „bufor” zanieczyszczonego powietrza, a przy tym cechujący się bogatym składem gatunkowym drzew, różnorodnością flory i fauny. Wszystkim dobrze znany, przez wszystkich lubiany i odwiedzany chociażby podczas wiosenno-letnich spacerów, czy w porze jesiennego grzybobrania. Nie bez znaczenia pozostaje funkcja gospodarczego wykorzystania przez przemysł  surowca którego dostarcza nam las – drewna.

Dziś wchodząc do lasu – widzimy drzewa. Kiedyś człowiek wchodząc do lasu widział, nie drzewa, ale jodły, osiki, buki, sosny, wiązy, graby. Każde pełniło swoje funkcje, ważne było jego zastosowanie i wykorzystanie: bukiew (owoce buka pospolitego) i żołędzie dla trzody, szyszki – na rozpałkę, lekarstwo dla człowieka, a po ścięciu – drewno. Z jaworu – powstawały instrumenty muzyczne, lipa najlepiej utulała niemowlęta do snu, więc służyła na kołyski. Z kolei jodła, świerk i sosna dawały surowiec na meble. Modrzew jako budulec wędrował na  ściany polskich dworów i kościołów. Jesion służył do wyrobu narzędzi.

Las cechuje wielowarstwowa budowa, najwyższe partie – drzewa, potem nieocenione przyrodniczo krzewy – zamieszkiwane przez liczne gatunki ptactwa i warstwa runa – z obecnością – m.in. znanych nam smakowitych jagód. O tym jak cenne są lasy świadczy choćby fakt, że wiele gatunków naszej flory i fauny jest związane ze środowiskiem lasu. Główny gatunek lasotwórczy to sosna, która tworzy widne – bory sosnowe. Świerk pospolity buduje – bory świerkowe, a nasze rodzime dęby kreują – kserotermiczne dąbrowy. Buki natomiast grupują się w buczyny – cechujące się w obecnej porze roku- aspektem  kwitnącego runa, za sprawą bylin- geofitów.  W terenach lokalnie zalewanych tworzą się specyficzne siedliska olszy z jesionem – łęgi, lub olsy – podtapiane przez pobliskie wody.

Dlaczego tak dobrze czujemy się w lesie? Wielka w tym zasługa leśnego powietrza. Leśne powietrze jest zdecydowanie czystsze niż te w miastach. Nieoceniona funkcja lasu, to przede wszystkim ta, że to za sprawą lasu możemy oddychać. Produkcja tlenu powstaje w zielonych częściach roślin – gdzie w wyniku procesu fotosyntezy przy udziale światła i dwutlenku wody – powstaje ten nieodłączny element naszej ziemskiej egzystencji – tlen. Sosna – wytwarza tlen – potrzebny dla 3 osób, a buk – nawet dla 5. Lasy uważa się za „ bufor” zanieczyszczeń powietrza, są naturalnym filtrem pochłaniającym szkodliwe zanieczyszczenia, co możliwe jest głównie za sprawą roślin produkujących lotne związki o nazwie – fitoncydy, które wykazują działanie podobne do antybiotyków. Z 1 ha lasu powstaje w ciągu roku do 2,5 kg tych związków. Rekordzistą jest jałowiec – który w skupiskach może wydzielać do 15 kg wspomnianych fitoncydów.

Las regeneruje nasze siły, tłumiąc hałas wyostrza nasze zmysły, a liczne obrazy zieleni i rozproszone światło koją nasz wzrok wymęczony często wpatrywaniem się w ekrany komputerów i telewizorów. Słuchanie odgłosu lasu przynosi uczucie spokoju i równowagi. Aby skorzystać z tych dobrodziejstw wystarczy wybrać się na spacer do tej zielonej ostoi zdrowia i spokoju.

 Las zachwycał  poetów, pisarzy i malarzy, którzy z niego czerpali i czerpią do dziś inspiracje z ojczystego pejzażu. Byśmy i my mogli czerpać z niego same korzyści dla naszego zdrowia, zachęcam do podziwiania, odkrywania piękna lasu, a przy tym do wpatrywania się i rozpoznawania składu gatunkowego obecnych w  nim drzew….

Komentarze są wyłączone.