Muzyczna planeta grupy „Motylki”
12 lutego 2021
Konkurs na językową grę planszową
12 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Jak uczyć się niemieckich słówek efektywnie i bez nudy?

a chalkboard with the question sprechen sie deutsch? do you speak german? written in german, a pot with pencils, some books and the flag of Germany, on a wooden desk

Bezmyślne wkuwanie na pamięć długiej listy słówek może przynieść jedynie krótkotrwały efekt oraz zniechęcić do nauki. Często przeglądając słówka tak naprawdę myślami jesteśmy gdzie indziej.

Jedną z najbardziej skutecznych metod nauki nowego słownictwa w języku obcym są tak zwane fiszki, czyli papierowe karteczki. W nauce języków posiadają one na jednej stronie słówko  w jednym języku, a na odwrocie jego tłumaczenie. Fiszki można stworzyć samemu w formie papierowej lub online, korzystając na przykład z aplikacji Quizlet lub Anki. Ta metoda przynosi niesamowite efekty, pod warunkiem, że systematycznie zagląda się do nowych słówek i je powtarza. Słowa, których nie można zapamiętać, należy powtarzać , aż do momentu, kiedy po odwróceniu karteczki przetłumaczymy je bez zastanowienia.

Kolejną istotną sprawą jest nauka języka w kontekście. W ten sposób można lepiej kojarzyć dane słowo, a także użyć je poprawnie w zdaniu. Warto na każdej fiszce, oprócz tłumaczenia, napisać zdanie z jego użyciem oraz zamieścić obrazki, co wspomaga zapamiętywanie.

To naprawdę działa!

Polecam również aplikacje Babbel, Wordwall, Kahoot, Learning apps.