PAN STOP NA LEKCJACH TECHNIKI
3 grudnia 2023Wycieczka klasy 5b do muzeum.
3 grudnia 202322 listopada uczniowie z klas I – III uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Panią Małgorzatą Swędrowską – pedagożką, autorką książek dla dzieci i dorosłych oraz propagatorką koncepcji czytania wrażeniowego, „czyli sposobu na inicjowanie spotkań czytelniczych, łączących przeżycie tekstu literackiego z ruchem, rytmem, rymem i emocjami”.
Pani Małgorzata w trakcie czytania i interpretowania książek budowała więzi z dziećmi. Zapraszała dzieci do współtworzenia klimatu czytania poprzez wspólne otwieranie lektury za pomocą „hasła”, dopowiadania wybranych słów oraz wyrażania siebie w mimice twarzy, integracyjnych tańcach i innych formach aktywności fizycznej. Za pomocą swoich książek stara się wprowadzić młodych czytelników w trudny świat wartości i poszukiwań sensu. Uważa, że najlepszym narzędziem do oswajania dzieci z trudnymi treściami jest właśnie książka. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są ciekawe poznawania świata i przeżywania przygód. Jest to okres w którym najłatwiej wprowadzić dzieci w świat książek, by zamiast chwytania za telefon czy tablet, chwyciły w swoje małe dłonie książkę. Wszystko jednak zależy od nas, czy ich nauczymy korzystania z literatury. Im więcej wrażeń czyli aktywnosci, tym milsze będzie dla dziecka czytanie.
Uczmy pozytywnych relacji w którym patrzymy, słuchamy, wąchamy, mówimy, uśmiechamy się poznając niesamowite opowieści. Książka może być zabawą, zaraźmy zachwytem czytania dzieci, rozwijajmy ich wyobraźnię, czytajmy nie tylko wyrazy, ale ilustracje, emocje.
Jak to mówi pani Małgorzata Swędrowska, autorka metody czytania wrażeniowego „Książki są różne, kwadratowe i podłużne, w każdej kryją się jakieś niespodzianki”, a ile ich odkryjemy… zależy od nas.
Zapraszam do zapoznania się z artykułem Małgorzaty Swędrowskiej „Książki to drzwi do świata, który jest w nas! O koncepcji czytania wrażeniowego”