Golęczewo: Włóczykije w złotnickim Gospodarstwie Doświadczalnym

Szkolne rozgrywki piłki siatkowej.
28 marca 2022
Chludowo: „Rośniemy Razem!” „Liski” w projekcie eTwinning
28 marca 2022
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Włóczykije w złotnickim Gospodarstwie Doświadczalnym

    26 marca, w słoneczny sobotni poranek, na golęczewskim dworcu stawiła się pokaźna grupa Włóczykijów. Uśmiechy na twarzach dzieci  oraz  nadmiar energii zapowiadały, że wyprawa zapisze się w pamięci jako niezwykle udana.

Krótka „podwózka” pociągiem do Złotkowa obfitowała w emocje, ponieważ dla niektórych podróż tym środkiem transportu odbywała się po raz pierwszy. Z przystanku do miejsca docelowego przemierzyliśmy kilka kilometrów. Po drodze podziwialiśmy zrewitalizowany dworzec kolejowy w Złotnikach z siedzibą Straży Gminnej oraz biblioteki.

W Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym przy ulicy Słonecznej w Złotnikach oczekiwał nas pan Piotr Buszczak – kierownik gospodarstwa i zarazem sympatyczny tata absolwentów szkoły w Golęczewie.

Po krótkim powitaniu nasz przewodnik oprowadził nas po terenie oraz zapoznał z tajnikami hodowli owiec i ich gatunkami. Niesamowitym przeżyciem okazało się tulenie w ramionach dwutygodniowego jagnięcia, ale jak się okazało z 10 – kilogramowym zwierzątkiem na rękach nie wytrzymywaliśmy zbyt długo. Największą radość okazaliśmy na widok urodzonego dzień wcześniej maleństwa, które przy nas zostało zważone przez pana Piotra. Ogłosił także konkurs na imię, dla, jak się okazało, ważącego niespełna 5 kilogramów „chłopczyka”. Zdecydowanie najwięcej głosów zebrało imię Teodor.

Następnie obserwowaliśmy udój mleka, którego podjęła się…pani Julia! Nie mogliśmy uwierzyć, że ostatnio robiła to ok. 20 lat temu, ponieważ w ciągu kilku minut udało się jej pozyskać pełen słoik mleka. Wszyscy poczęstowaliśmy się ciepłym, pożywnym napojem.

Zachwycił nas delikatny, słodkawo – orzechowy smak i świeży zapach owczego mleka, które do tej pory kojarzyliśmy jedynie z  oscypkami, rzadziej z miękkim serem – Bryndzą. W porównaniu z mlekiem krowim i kozim jest ono bogatsze w witaminy i składniki mineralne oraz bardziej kaloryczne.

Donośnymi odgłosami przywitał nas miejscowy „celebryta” – osiołek Papatka. Dużą frajdę sprawiła nam obserwacja przyjaznych ludziom koni i częstowanie ich jabłuszkami. Niezwykłe spotkanie ze złotnickimi mieszkańcami gospodarstwa na długo zapadnie w pamięć.

Papatka – miejscowy „celebryta”

Wszystkie owieczki, konie oraz osiołek wywołały niezwykłe przypływy uczuć. Tulenie w ramionach jagniątka obudziło w dzieciach pokłady troski, opiekuńczości i odpowiedzialności. Pełni wrażeń pożegnaliśmy się z panem Piotrem oraz podopiecznymi i dziarskim krokiem ruszyliśmy w drogę powrotną. W tym dniu zdobyliśmy kolejne 8 punktów do upragnionej odznaki Siedmiomilowe Buty, ponieważ dokładnie tyle kilometrów przemierzyliśmy.

Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Swadzim – Złotniki – mgr. inż. Janowi Kaczmarkowi za zgodę na zwiedzenie Gospodarstwa oraz Panu mgr. inż. Piotrowi Buszczakowi za ciepłe i serdeczne przyjęcie oraz fantastyczną, pełną pasji opowieść o zwierzętach!

opiekunowie Koła Turystycznego:

Małgorzata Golec Dorota Polichnowska Julia Żuberek

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyprawy Włóczykijów na stronie: https://www.facebook.com/WloczykijGoleczewo/