Wołanie o pokój!
1 marca 2022
Solidarni z Ukrainą!
1 marca 2022
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Włóczykije w Rezerwacie Meteoryt Morasko


Okolice Poznania obfitują w tereny o wysokich walorach przyrodniczych.
W bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajduje się również utworzony w 1976 r. Rezerwat Meteoryt Morasko – szczególne miejsce na mapie Europy, a nawet świata.
Nie trzeba więcej przekonywać, z jakiego powodu wędrowcy z Golęczewa udały się do tego wyjątkowego rejonu.
Przy polodowcowym jeziorku o nazwie Zimna Woda, z którego wypływa Różany Potok, Włóczykije zatrzymały się na dłużej, aby nabrać sił do dalszego marszu.
Odbyła się tu także lekcja przyrody, a dzieci z zaciekawieniem wysłuchały informacji o wielu chronionych gatunkach roślin i zwierząt. Obejrzały fotografie lilii złotogłów, kopytnika pospolitego oraz występującego w zbiornikach wodnych na terenie rezerwatu, niezwykle rzadkiego rogatka krótkoszyjkowego.
Prawdziwe zdumienie wywołały ciekawostki na temat ptaka o nazwie lelek kozodój, który jest prawdziwym mistrzem kamuflażu. W chwili zagrożenia potrafi udawać rannego, aby tylko odciągnąć intruza od gniazda. Jeśli to nie pomaga, wykorzystuje niezwykłą budowę dzioba i naśladuje węża!
Zdobycie najwyższego wzniesienia okolic Poznania – Góry Moraskiej, liczącej 154 m n.p.m., nie stanowiło zbyt wielkiego wyzwania dla ruchliwych Włóczykijów!
Ogromne wrażenie zrobiły kratery powstałe 5 tysięcy lat temu w wyniku upadku meteorytu, z których największy ma aż średnicę 60 m i głębokość dochodzącą do 11, 5 m. Do dzisiaj na tym terenie odnajdowane są meteoryty, a największy z nich ma aż 271 kg!
Do badania własności kamieni może posłużyć magnes, ponieważ większość meteorytów zawiera żelazo. Dzieci z ogromnym przejęciem oglądały każdy napotkany kamień i sprawdzały, czy magnes „przykleja się” do tego znalezionego. Długo nie dawały za wygraną, ale w końcu rozczarowane stwierdziły, że może uda się następnym razem…
Włóczykije niecierpliwie czekają na kolejną, marcową „terenową” przygodę.
Jakie niepowtarzalne miejsce tym razem zwiedzimy?
Plan jest w trakcie przygotowań, a z energicznymi i wytrwałymi piechurami, na pewno dojdzie do realizacji.

Małgorzata Golec
Dorota Polichnowska
Julia Żuberek

Zapraszamy do galerii, w rozszerzonej wersji dostępnej na stronie FB – Szkolne Koło Turystyczne „Włóczykij” Golęczewo

https://www.facebook.com/media/set?vanity=WloczykijGoleczewo&set=a.2433221833480509