Szkolne Dni Kariery z Malinową Królową
21 czerwca 2022
Golęczewo: „Mam to w nosie” – o zapachach słów kilka…
22 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Włóczykije w Dolinie Samicy

Golęczewo – nasza mała Ojczyzna, to wieś położona w pobliżu malowniczej Doliny Samicy.

Bliskość Poznania daje mieszkańcom wszechstronny dostęp do nauki i kultury, a bliskość lasu pomaga odetchnąć po trudach pracy i oderwać się od codziennych obowiązków. Wiosenny klangor żurawi, dochodzący z pobliskich pól i łąk potrafi obudzić niejednego śpiocha, jednak golęczewianie wiedzą, że to prawdziwe szczęście mieszkać w takim miejscu.    

18 czerwca, w piękny, sobotni poranek, wędrowcy koła turystycznego zebrali  się przy budynku szkoły, skąd udali się do Doliny Samicy oraz Gajówki w Sobocie. Do pokonania mieli trasę liczącą ok. 8 km oraz rozwiązanie kilku trudnych zadań. Sprawnie udało się wymyślić krótki wierszyk o kole Włóczykij, rozpoznać mijane gatunki roślin oraz odgadnąć…rozmiar buta pani Gosi (opiekuna koła).   

W czasie dłuższego postoju nad wodą uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat Samicy, której nazwa (notowana już w 1413 r.) w staropolszczyźnie oznacza po prostu stare koryto rzeki. Rzeka, o długości 36,5 km, ma swoje źródło w bagnistym zagłębieniu, położonym 1,5 km na zachód od Jeziora Kierskiego, przez które zresztą przepływa.

W Gajówce Sobota zastaliśmy przygotowane ognisko. Ogromną niespodzianką dla wszystkich uczestników wyprawy okazał się tort z wizerunkiem turystycznego buta. Takiego słodkiego prezentu nie mogło zabraknąć w czasie pożegnalnej, rodzinnej wyprawy, wieńczącej bieżący rok szkolny. Nie obyło się bez upominków, niezbędnych w plecaku każdego turysty. Dzieci otrzymały mapki, notesy, podręczne przyborniki, apteczki.

Chwilą wzruszenia dla opiekunek koła było podziękowanie od rodzicówi uczniów klasy III, kończących w tym roku swą przygodę z kołem turystycznym. Wspólne zdjęcie Włóczykijów: Idy, Janka, Kornelii, Maxa, Stasia i Stefana oraz własnoręcznie wykonana maskotka włóczykija, zostaną z nami na długie lata. Będą nam przypominać o wyjątkowych chwilach i pozytywnych emocjach w czasie wycieczek.   

Przed nami wręczenie odznak turystycznych PTTK najbardziej wytrwałym wędrowcom, ale o tym już w najbliższym czasie…

Zapraszamy do galerii zdjęć na naszej stronie: https://www.facebook.com/WloczykijGoleczewo

Serdecznie dziękujemy Pani Sołtys Katarzynie Kachel za pomoc w sfinansowaniu tortu dla Szkolnego Koła Turystycznego Włóczykij;

Wyrazy wdzięczności kierujemy do Pani Małgorzaty Dawidowskiej z Referatu Promocji Gminy Suchy Las za przekazane upominki dla dzieci. Dziękujemy Pani Małgorzacie Kaźmierowskiej za zaangażowanie w przygotowanie wyprawy i „oprawę kulinarną”.

Dziękujemy Panom: Tomaszowi Franczakowi i Łukaszowi Żuberkowi za organizację ogniska oraz Pani Dominice Czerniewskiej za relację fotograficzną.

Małgorzata Golec

Dorota Polichnowska

Julia Żuberek