Głośno czytamy naszym zwierzakom
1 czerwca 2022
Dzień Dziecka na sportowo.
1 czerwca 2022
Głośno czytamy naszym zwierzakom
1 czerwca 2022
Dzień Dziecka na sportowo.
1 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Warsztaty ekologiczne

W styczniu obchodzimy Dzień bez opakowań foliowych , w marcu Światowy Dzień Recyklingu, w kwietniu Światowy Dzień Ziemi , a w maju Dzień Bez Śmiecenia.

Jednak grupa EKOJedynek stara się na co dzień uczyć i pamiętać, w jaki sposób dbać o środowisko. Nie jest nam również obcy temat związany z recyklingiem i segregowaniem śmieci.

W środę, 25 maja, na specjalne zaproszenie wychowawcy klasy IF, zawitali do nas wyjątkowi goście z 177 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej „Baszta” im. Stefana Czarnieckiego, którzy przeprowadzili dla nas EKOLOGICZNE ZAJĘCIA.

Prowadzący przywitali nas w nietypowy sposób – gestami, których znaczenie musieliśmy ‘odczytać’. Dowiedzieliśmy się w ten sposób, jaki temat będziemy omawiać na warsztatach. Wydawało nam się, że już sporo wiemy o segregowaniu i recyklinu, ale już na samym początku spotkania zaskoczyło nas z pozoru łatwe zadanie. Okazało się bowiem, że są śmieci, których wcale nie musimy wyrzucać do kosza, ponieważ możemy ‘nadać’ im drugie życie.

Nie bawisz się gumową piłką? – Oddaj ją młodszemu koledze, kuzynowi czy sąsiadowi, na pewno się ucieszy. Wyrosłaś z sukienki? – Oddaj ją dziewczynce, która chętnie ją założy i będzie w niej doskonale wyglądać.

Są też śmieci bardziej „kłopotliwe”, które wymagają specjalnego traktowania, takie jak: leki, zepsuta elektronika, puszki po farbach, baterie czy żarówki. Oczywiście przypomnieliśmy sobie kolory pojemników i worków, do których wrzucamy plastikowe opakowania po produktach, gazety, kartony, szkło czy resztki jedzenia.

Każdemu z nas zależy na czystej planecie, pamiętajmy o tym również podczas zakupów. Zabierajmy ze sobą siatki wielokrotnego użytku, specjalne woreczki na owoce, warzywa czy pieczywo oraz pojemniki na jajka – wskazywali nam ekologiczną postawę nasi goście. Jest to najlepsza zasada, jaką warto wprowadzić na samym początku wdrażania bezodpadowego stylu życia we własnym domu. Dlaczego warto unikać folii? Wśród najpoważniejszych powodów jest ich szkodliwość dla zdrowia i środowiska naturalnego. Cierpią przede wszystkim zwierzęta. Według danych ONZ plastik, który trafia co roku do oceanów, zabija ponad milion morskich ptaków i sto tysięcy morskich ssaków.

Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się również, co oznaczają zupełnie nowe dla nas hasła związane z ekologią: eco drive, car pooling, ogród deszczowy i gratowóz.

Warsztaty bardzo ucieszyły małych EKOLOGÓW, ale też wiele im uświadomiły. Po niespełna godzinie, zajęcia dobiegły końca, a my czuliśmy pewien niedosyt. Druhna Gosia obiecała, że przygotuje dla nas kolejne zadania i zawita do naszej klasy w przyszłym roku.

 SERDECZNIE DZIĘKUJEMY druhnie Małgorzacie Kaźmierowskiej za niezwykle ciekawe spotkanie związane z EKOLOGIĄ. Miło nam było także gościć absolwentów naszej szkoły – Marysię i Maksa (obecnie uczniów klasy siódmej ) – harcerzy 177 PDH, którzy poświęcili dla nas swój wolny czas.

EKOJedynki z wychowawcą klasy IF