Makiety teatrów – 4a
17 maja 2022
Konkurs „Śladami o. Mariana Żelazka”
17 maja 2022
Makiety teatrów – 4a
17 maja 2022
Konkurs „Śladami o. Mariana Żelazka”
17 maja 2022
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych u EKOJedynek

Corocznie w maju (od 2006 r.) na całym świecie obchodzi się Dzień Ptaków Wędrownych.

Celem tego święta jest promowanie ochrony wędrujących ptaków, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem.
Migracje to dla ptaków ogromne wyzwanie, dlatego grupa EKOJedynek chciała dowiedzieć się jak najwięcej ciekawostek na temat poszczególnych ptaków, które wyruszając w drogę ryzykują swoje życie, a niestety nie wszystkim udaje się dotrzeć do celu…

Podczas przyrodniczych zajęć warsztatowych poszukiwaliśmy interesujących wiadomości na temat życia m.in.: bocianów, skowronków, kukułek, jaskółek, łabędzi (częściowo ptak wędrowny), sikorek (częściowo ptak wędrowny) oraz dodatkowo naszego rodzimego dzięcioła.

Na początek zajrzeliśmy do elementarza, albumów przyrodniczych i Internetu. Interesowało nas wszystko to, co sami mogliśmy zapamiętać i przekazać w trakcie podsumowania zajęć. Wykonaliśmy plakaty, na których oprócz wyglądu ptaków, znalazły się również miejsca ich zamieszkania, jak i wielkość jajek, które składają podczas lęgu. Zajrzeliśmy również na chwilę do naszych zaprzyjaźnionych 'pierzastych’ (obserwacja gniazd: https://www.vogelschutz-lindheim.de/ oraz https://lookcam.pl/rudno/), u których już od jakiegoś czasu podziwiamy znacznie powiększoną bocianią rodzinę :).

Podczas warsztatów uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, dobrą organizacją pracy – umiejętnie przydzielili zadania w zakresie swojej grupy i bardzo zgodnie ze sobą współpracowali.

Efektem ich pracy są przepiękne plakaty, które ozdobią nasz hol (poniżej galeria).

Czy wiesz, że…?

Co piąty bocian na świecie jest Polakiem.

Dzięcioł ma bardzo długi język (około 10 cm). Podczas kucia schowany język owija całą czaszkę.

Kukułka nie zakłada gniazd. Samica zakrada się do gniazda np. trzcinniczka, chwyta w dziób jajo gospodarza, a w jego miejsce składa swoje własne. Zaraz potem połyka jajko, które zabrała i odlatuje.

Skowronki zakładają gniazda na ziemi.

Jaskółki karmią swoje dwutygodniowe maluchy nawet 30 razy na godzinę (nie na-żarty;).