Wyniki konkursu fotograficznego „Wakacje z książką”
28 września 2022
Wykopki- Jeżyki z Chludowa
29 września 2022
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Światowy Dzień Jabłka

Jabłka to jedne z najpopularniejszych owoców na świecie. 28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Przy tej okazji warto przypomnieć, że Polska jest największym producentem tych owoców w Europie, a ich wysoka jakość jest ceniona przez konsumentów na całym świecie również ze względu na unikatowy smak. Jabłka, to nasz prawdziwy hit eksportowy i jeden z symboli polskiego rolnictwa za granicą.

W klasie trzeciej świętowanie rozpoczęliśmy od bliższego poznania jabłka. Uczniowie wysłuchali wielu ciekawostek na temat właściwości zdrowotnych tego smacznego owocu. Była to też okazja, aby przypomnieć, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą, aby zapewnić sobie zdrowie, witalność i zminimalizować ryzyko wielu chorób.

Dzieci tworzyły hasła reklamujące jabłka

A oto efekty:

Zabieram jabłko do szkoły i jestem zdrowy!

Jabłka są słodziutkie, pyszniutkie i zdrowe!

Jedz jabłka, żeby być zdrowym!

Jabłko jest zdrowe, bo ma witaminę A!

Lubię jabłka, bo są pyszne i soczyste, i puszyste.

Zjadłem jabłko dzisiaj w szkole i od razu mi weselej.

Jabłko jabłko siedzi sobie i czeka, aż je ktoś zje!

Dla uczniów klasy 3f była to również okoliczność sprzyjająca do zapoznania się z twórczością Giuseppe Arcimboldo – włoskiego malarza doby manieryzmu, jednego z najbardziej oryginalnych twórców w historii sztuki, który odwagą, bezkompromisowością i nietuzinkowością wyprzedził swoją epokę. Giuseppe Arcimboldo w jednym ze swoich dzieł przedstawił cesarza Rudolfa II Habsburga jako Wertumnusa, boga plonów – postać władcy skomponował z warzyw, owoców, zbóż i kwiatów, a obraz ten namalowany olejami na desce jest najsłynniejszym dziełem artysty.

Vertumnus
Giuseppe Arcimboldo

Na zakończenie zajęć wszyscy zajadaliśmy się zdrowymi, soczystymi owocami.

Jolanta Wenc