Golęczewo: Projekt edukacyjny „Tydzień z Pyrą” w przedszkolu
Ciastolina – Zabawy „Jeżyków” z Chludowa
28 października 2022
„Skrzydlata Ferajna”- Przedszkole w Chludowie
28 października 2022
Ciastolina – Zabawy „Jeżyków” z Chludowa
28 października 2022
„Skrzydlata Ferajna”- Przedszkole w Chludowie
28 października 2022
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Projekt edukacyjny „Tydzień z Pyrą” w przedszkolu

Czy wiecie, że ziemniak to pierwsze warzywo wyhodowane w kosmosie? Albo, nie czując zapachu,jabłko, ziemniak i cebula smakują tak samo – wszystkie są słodkie? A także pierwszą w historii reklamowaną zabawką w telewizji był „Pan Ziemniak”. Te i inne ciekawostki poznały dzieci z Golęczewa podczas realizacji projektu edukacyjnego „Tydzień z Pyrą”.

Już pierwszego dnia przedszkole zdominowały różnorodne odmiany ziemniaków. W trakcie różnych aktywności dzieci wielozmysłowo poznały „bohatera” naszego tygodnia. Obserwowały go pod mikroskopem, zaznajomiły się z jego budową i przekrojem oraz dowiedziały się, że jest to jadalna część korzenia.

„Tydzień z Pyrą” był również okazją do dokonywania „badań naukowych”. Starsze grupy założyły eksperymentalną hodowlę ziemniaków, stwarzając tym samym okazję do długotrwałej obserwacji zachodzących podczas tego procesu zmian. Przeprowadziły także doświadczenie, za pomocą ziemniaka, soli, cukru i wody, które umożliwiło im poznanie słowa „osmoza”. Pan Jerzy przygotował
i przeprowadził, we wszystkich grupach, eksperyment z wytworzeniem prądu przez ziemniaka. Każdy przedszkolak miał możliwość samodzielnego sprawdzenia, czy z naszego ziemniaka uzyskamy napięcie, które wytworzy prąd zapalając diodę.

Nie zabrakło również działań artystycznych. Powstały między innymi prace plastyczne pełne jesiennych barw, dzięki znanej wszystkim
z dzieciństwa zabawie pieczątkami z ziemniaków. Zgodnie z założeniem autorskiego programu „Cztery pory roku – polisensoryczne poznawanie przyrody”, dzieci poznały ziemniaki również za pomocą zmysłu smaku. Pod czujnym okiem Pani Urszuli i wychowawczyni, 6 latki samodzielnie obierały ziemniaki przygotowując je do gotowania i spożycia. Była to też okazja do spróbowania tradycyjnej, wielkopolskiej „pyry z gzikiem”.

Zwieńczeniem całego tygodnia było ognisko. W oczekiwaniu na pieczone ziemniaki, nauczycielki zorganizowały dla dzieci różne gry
i zabawy sportowe. Po skończonych zawodach przedszkolaki degustowały ciepłe pyry z ogniska. Z pełnymi brzuchami i z uśmiechami na ustach zakończyliśmy nasz projekt edukacyjny.

Nauczycielki przedszkola