Golęczewo: Ostatnia wyprawa Koła Turystycznego w roku szkolnym 2017/2018. Włóczykije w Wielkopolskim Parku Narodowym

Baner ,,Rodzina na szóstkę!”
7 maja 2018
Zbiórka drobniaków dla super dzieciaków
8 maja 2018
Pokaż wszystkie

Golęczewo: Ostatnia wyprawa Koła Turystycznego w roku szkolnym 2017/2018. Włóczykije w Wielkopolskim Parku Narodowym

21 kwietnia grupa niestrudzonych Włóczykijów wyruszyła do Mosiny, aby stamtąd rozpocząć pieszą wędrówkę do założonego w 1957 r. Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zapowiadał się długi, męczący, ale malowniczy i atrakcyjny szlak, przebiegający przez najpiękniejsze miejsca parku.

Duże wrażenie zrobiło na nas polodowcowe Jezioro Kociołek, w otoczeniu którego rosną 200- letnie sosny i dęby. Z roślin występujących na terenie rezerwatu wymienić należy turzycę błotną, sit rozpierzchły i bardzo rzadką w Wielkopolsce zanokcicę skalną. Na stromo opadających brzegach jeziora mogliśmy zaobserwować ślady działalności bobrów.

Dłuższy postój zaplanowany został w samym sercu WPN –  nad Jeziorem Góreckim, które jest objęte obszarem ochrony ścisłej. Z tarasu widokowego mogliśmy podziwiać ruiny romantycznego zameczku wybudowanego w XIX w. przez Tytusa Działyńskiego w prezencie  ślubnym dla siostry Klaudyny Potockiej.

Przebycie 15 – kilometrowej wędrówki to niemały wysiłek dla uczniów klasy drugiej i trzeciej, dlatego nagrodą dla strudzonych włóczykijów był odpoczynek w legendarnej lodziarni przy dworcu w Puszczykowie.  Z ogromnym apetytem spałaszowaliśmy nawet kilka gałek lodów, a po takim wysiłku smakowały wybornie.

Serdecznie dziękujemy Jakubowi Kaźmierowskiemu za przygotowanie trasy i przeprowadzenie przez najpiękniejsze miejsca parku.

 

                                                        Małgorzata Bartyńska, Dorota Polichnowska