Andrzejkowy zawrót głowy
3 grudnia 2022
Golęczewo: Mikołajkowe przysmaki – czas start!
6 grudnia 2022
Andrzejkowy zawrót głowy
3 grudnia 2022
Golęczewo: Mikołajkowe przysmaki – czas start!
6 grudnia 2022
Pokaż wszystkie

Budzimy w sobie empatię.

Miesiąc październik i listopad to czas zadumy i pozytywnej nostalgii, to czas na zaglądanie w głąb swoich myśli i rozbudzanie aktywności prospołecznych. W naszej szkole postanowiliśmy w TYGODNIU MISYJNYM zaprosić wszystkich do niesienia pomocy umęczonej wojną Ukrainie. Nasz gest jedności z tym krajem, tym razem skoncentrował się na potrzebach osieroconych dzieci z Domu Dziecka w Żytomierzu oraz żołnierzy i walczących osób cywilnych. Akcja została rozszerzona również poza społeczność szkolną na teren parafii Chludowa i cieszyła się ogromnym zaangażowaniem i płynącą z serca ofiarnością darczyńców. Zebraliśmy bowiem około 50 potrzebnych kompletów pościeli wraz powłokami, na które czekały dzieci w Domu Dziecka i nie tylko. Ponad to, udało nam się wyposażyć walczących żołnierzy, w termo – aktywną odzież taktyczną, ciepłe skarpety, poverbanki, latarki i potrzebne do nich baterie. Zebraliśmy spore ilości suchej żywności, środków higienicznych, lekarstw ręczników i ciepłej odzieży,
a nawet, dzięki dofinasowaniu przez Koło Gospodyń Wiejskich, agregat prądotwórczy. Transport 16 listopada został dostarczony do kilku wskazanych miejsc w Ukrainie….
Emaptia, to zdolność odczuwania potrzeb innych ludzi. Gdy brakuje jej w człowieku, pojawia się niezrozumienie, niechęć niesienia pomocy i wsparcia innym a nawet krzywdzenie i przemoc słowna, psychiczna i fizyczna. W listopadowym czasie „19 dni przeciwko przemocy” uczniowie naszej szkoły, dziewiętnastego, ostatniego dnia kampanii, mieli okazję obejrzeć spektakle profilaktyczne zaprezentowane na wysokim poziomie przez zaproszony, dzięki wsparciu Ośrodka Pomocy Społecznej w Suchym Lesie, „ Teatr Króla „ z Łodzi, których głównym celem jest edukacja w zakresie rozwiązywania problemów uzależnień, ale również agresji i przemocy.
Na scenie domu kultury „Stary Bar’ klasy młodsze miały okazję zobaczyć „Smocze opowieści”, natomiast klasy 4-8 były uczestnikami widowiska „Złodziej empatii” przedstawiającego różne oblicza przemocy objawianych nie tylko przez bicie czy kopanie. Przemoc psychiczna bowiem, o której mówi spektakl może prowadzić do równie tragicznych skutków. Każda akcja prowadzi do reakcji, naszym pragnieniem jest, aby reakcje były tylko pozytywne i pełne empatii.

Ewa Gramsch-Bazan