Logopedia w ten niepewny czas. Ćwiczenia
25 marca 2020
Zabawy logopedyczne
26 marca 2020
Pokaż wszystkie

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w sieci

Internet jest znany nawet małym dzieciom. Czy tego chcemy, czy nie, dzieci korzystają z przestrzeni online od coraz wcześniejszych lat. Obecny czas, zawieszenie lekcji w szkołach i wprowadzenie zdalnego nauczania, pokazał, że Internet w krótkim czasie może stać się nam i naszym dzieciom dużo bliższy, niż jeszcze niedawno przypuszczaliśmy. Wydaje się, że jest to zjawisko nieuniknione. Zatem im wcześniej dzieci nauczą się bezpiecznie korzystać z zasobów sieci, tym lepiej. Często jednak rodzicom brakuje pomysłu, wiedzy jak ciekawie i skutecznie zainteresować dziecko tematem zagrożeń w Internecie i sposobów radzenia sobie z nimi. Z pomocą przychodzą materiały od Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Necio.pl to projekt skierowany do najmłodszych internautów, w wieku przedszkolnym. Sieciaki.pl to z kolei projekt dla dzieci w wieku szkolnym. Strony te uczą poprzez zabawę, w sposób dostosowany do wieku odbiorców, o tym jak mądrze i bezpiecznie poruszać się w sieci, jak unikać jej zagrożeń oraz jak reagować w sytuacji zetknięcia się z niebezpieczną sytuacją. Obie strony mają zakładkę „Dla rodziców”, do której przejrzenia zachęcam. Znajdą tam Państwo informacje o samym projekcie, a także inną przydatną wiedzę i materiały na ten temat. Ponadto fundacja proponuje również interesujące strony dla młodzieży, jak Digital Youth i Przytul Hejtera.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę jest godna polecenia także ze względu na inne obszary, którymi się zajmuje. Na stronie fdds.pl znajdą Państwo dużo ciekawych artykułów o tematyce wychowawczej i edukacyjnej, a na platformie edukacja.fdds.pl także przydatne materiały do wykorzystania.

Poniżej linki do wspomnianych stron i plakat z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w sieci:

http://necio.pl

http://sieciaki.pl

http://digitalyouth.pl

http://przytulhejtera.pl

Źródło: https://www.edukacja.fdds.pl/937c0efe-3357-4fcb-b345-d3cc494dbf96/Extras/zasady_plakat.pdf

Zdjęcie powyżej: /Osoby zdjęcie utworzone przez freepik -pl.freepik.com/