„Emocje”- projekt zrealizowany w grupie „Jeżyków”
11 stycznia 2021
A co jeśli nie masz farb, a chcesz malować?
12 stycznia 2021
Pokaż wszystkie

Bądź małym artystą w ferie!

Czym jest twórczość plastyczna? Jest naturalną predyspozycją każdego dziecka od najmłodszych lat. Dziecko poznaje świat poprzez swoją aktywność, zwłaszcza manualną. Bardzo ważny jest więc wszechstronny rozwój sprawności małej motoryki. Twórcze możliwości tkwią praktycznie w każdym dziecku, trzeba je tylko rozwijać. W okresie ferii dobrym pomysłem na kreatywną twórczość u dzieci są zabawy z masami sensorycznymi. Masy sensoryczne, zwane plastycznymi to świetny materiał do ćwiczeń usprawniających dziecięce małe dłonie.

         Pierwszą propozycją wykorzystania mas plastycznych są rosnące farby. Przepis jest bardzo prosty do wykonania: po zmieszaniu równych porcji soli, mąki oraz wody  możemy masę zabarwić farbami, barwnikami spożywczymi lub startą kredą. Z tak utworzonej masy można kształtować dowolne wzory. Uzyskany kształt naniesiony na kartkę wkładamy do kuchenki mikrofalowej na ok. 30 sek. (moc 800 W) lub do  rozgrzanego piekarnika. Po wypieczeniu i ostudzeniu masa jest sucha, twarda. Lekko unosi się oraz finalnie daje ładny efekt spieczenia.

         Kolejną masą do świetnej zabawy jest masa piaskowa, z której możemy tworzyć piękne dekoracje. Dzieci tutaj będą czerpały frajdę z ćwiczenia rąk, a także wspólnej zabawy ze swoją rodziną. Do wykonania tej masy potrzebujemy: klej do drewna (vikol) oraz piasek. Do miseczki wlewamy dwie łyżki kleju vikol, stopniowo dodajemy piasek a następnie całość mieszamy, w taki sposób aby powstała gęsta masa piaskowa.

         A może tworzenie ozdób zimowych z masy porcelanowej? Do stworzenia tej masy potrzebujemy jedną porcję kleju vikol, identycznej wielkości porcję mąki ziemniaczanej, dwie łyżki cytryny oraz dwie łyżki oliwki. Całość dokładnie mieszamy. Zachęcam do twórczych ozdób z masy porcelanowej – spróbujcie!

         Kolejna propozycją jest sztuczny śnieg. Do wykonania tej masy potrzebnych będzie: 8 opakowań sody oczyszczonej oraz jedna pianka do golenia. Do miski wsypujemy sodę i stopniowo dodajemy piankę i mieszamy. Nie dość, ze jest to bardzo przyjemna zabawa dotykowa dla dzieci, to przy okazji uzyskiwana mieszanka ładnie pachnie. Gwarantowana zabawa nie tylko dla najmłodszych, ale także dla  starszych domowników. Uzyskaną masę możemy dodatkowo schłodzić w lodówce na ok. 30 minut, dzięki czemu wrażenia dotykowe będą jeszcze większe.

         Życzę owocnych eksperymentów i miłego spędzania czasu podczas ferii dla wszystkich dzieci.

Magdalena Kowalska

nauczyciel plastyki

Źródła:

Dr. Kinga Łapot-Dzierwa (współautorka podstawy programowej-plastyka) Moje Dzieci kreatywnie – blog nauka przez zabawę