Spotkanie integracyjne klasy Vb
18 czerwca 2022
Moja najbliższa okolica…
19 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

20 lat z Naszym Patronem…

15 czerwca 2002 r. na dziedzińcu szkoły odbyła się uroczystość nadania imienia o. Mariana Żelazka Zespołowi Szkół w Chludowie, w której brał udział Nasz Patron.

15 czerwca 2022 r. uczciliśmy 20. rocznicę tego wspaniałego dnia. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Biskup Szymon Stułkowski, podczas której dziękowaliśmy za to, że o. Marian jest dla nas natchnieniem do czynienia dobra.

Po mszy świętej, w sąsiedztwie kościoła, dla upamiętnienia rocznicy został posadzony dąb Jubilat, który od dzisiaj będzie przypominał o tym dniu, ważnym dla społeczności szkoły i mieszkańców Chludowa.

Kolejnym punktem obchodów jubileuszu było odsłonięcie przy Muzeum o. Mariana Żelazka w parku Domu Misyjnego o. Werbistów ławeczki, na której siedzi nasz Patron. Od tej chwili każdy, kto tylko poczuje potrzebę, będzie mógł usiąść obok skromnego misjonarza o wielkim sercu i powierzyć Mu swoje radości i troski.

Przed rozpoczęciem oficjalnej uroczystości jubileuszowej, na ścianie przed wejściem do szkoły, dyrektor p. Krzysztof Antkowiak wraz z wicewójtem Gminy Suchy Las p. Marcinem Bulińskim odsłonili mural autorstwa p. Agnieszki Gierach, z którego wita nas uśmiechnięta twarz o. Mariana a Jego słowa przypominają, że „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć”.

Uroczystość na dziedzińcu szkoły upamiętniająca 20. rocznicę nadania imienia rozpoczęła się od powitania przez prowadzącego p. Jacka Kaczmarskiego i wystąpień Dyrektora Zespołu Szkół oraz zaproszonych gości.

Motywem przewodnim programu artystycznego były teksty czytane przez uczniów, napisane w oparciu o zapiski o. Mariana i wspomnienia Jego przyjaciół, przeplatane piosenkami m.in. o przyjaźni i pomaganiu drugiemu człowiekowi. Nie mogło tez zabraknąć akcentu ukraińskiego – uczennice uczęszczające do naszej szkoły wykonały piosenkę będącą wyrazem tęsknoty za pokojem w ich ojczyźnie.

Ostatnim punktem obchodów był słodki poczęstunek – tort ufundowany przez Radę Rodziców, poprzedzony możliwością dokonania okolicznościowego wpisu do kroniki szkolnej, zapoznania się z wystawą zdjęć z minionych 20 lat, podziwiania prac dzieci związanych z o. Marianem czy obejrzenia i wysłuchania teledysku do hymnu szkoły nakręconego z okazji jubileuszu przez Stowarzyszenie Twórczość Bez Granic.

Obchody 20. rocznicy nadania szkole imienia o. Mariana Żelazka były okazją do przypomnienia Jego osoby i działalności na rzecz trędowatych w Puri oraz spotkań i wspomnień osób związanych ze szkołą w Chludowie.